O fotografii a s ní souvisejících otázkách
Úprava snímků
Zaznamenávat surové údaje (fotit do RAWu).
Dát surovým souborům smysluplný, přehledný název podle nějž bude možno snímky snadno vyhledávat a třídit. Nejrychlejším a nejméně náročným způsobem je udělat to pomocí krátkého skriptu v Bashi, nicméně lze použít i například Digikam.
Snímky vyvolat v RawTherapee (lze i dávkově pomocí souborů přednastavení) a poslat je do Gimpu 2.10 nebo novějšího (již umí zpracovat více než 8 bitů na kanál) a v něm provést konečné úpravy.
Pro vyvolání lze místo RawTherapee použít též například Darktable.
Úprava videa (pohyblivých snímků)
Úprava zvukových stop
Postřehy odjinud
Režim „Makro" se u přístrojů s výměnými čočkami se vůbec netýká ostření - má vliv pouze na volbu času a clony, případně ještě na následné zpracování obrazu [Petr Březina, FotoVideo 12/2021, 50. s.].
Čím větší rozměry citlivé vrstvy (snímače), tím lepšího a podrobněji vykresleného obrazu lze dosáhnout [Petr Březina, FotoVideo 12/2021, 58. s.].
Měchy osazené přístroje umožňují skvělou práci s perspektivou - lze například dokonale potlačit sbíhavost svislic, pořídit snímek v zrcadle, aniž by byl přístroj v obraze vidět, nebo zaostřit pouze určitou oblast obrazu [Petr Březina, FotoVideo 12/2021, 58. s.].
pixls.us - Stránky věnované svobodném snímání.
Fototest.cz - Slušně napsané stránky pro začínající modelky.
VFFOTO - Fotografické filtry českého původu.