Pánevní hodiny

Upozornění

Nemám patent na pravdu ani na rozum. To, co sem píši je výsledkem mých zkušeností, průzkumu odborných pramenů, vlastního bádání a úvah. V žádném případě nenesu odpovědnost za následky řízení se zde uvedenými podněty. Zodpovědnost nese každý sám za sebe. Než se do čehokoli pustíte, sami za sebe promyslete možné následky!

Doporučuji ověřovat tvrzení z vícera různých zdrojů, nevěřit slepě „100% zaručeným" nebo „prokázaným" „pravdám", vše promýšlet vlastní hlavou a smířit se s možností omylů, neúspěchů a selhání. Zcela stejné podmínky se nikdy neopakují a i pokud něco zabralo stokrát, nemusí to nutně zabrat postoprvé.

Provedení

  1. Pro nácvik si pokrčmo lehneme na záda. Stejně však můžeme cvičit i vestoje či vsedě.
  2. Tento cvik je obdobou cviku ano, ne, možná, nekonečno, není však určen pro šíji, nýbrž pro pánev.
  3. V mysli si projdeme celé tělo a pokud někde cítíme napětí, zkusíme jej nechat rozplynout - cvičit by měla pouze samotná pánev, vše ostatní má být uvolněné. Pokud udržíme pokrčená kolena volně bez pohybu, mohou stále nehnutě směřovat ke stropu, pokud je pohyb pánve rozpohybuje, neměli bychom je silou držet na místě - dolní končetiny nemají mít silový podíl na cvičení, pro cvik je tedy lhostejné, zda se hýbou či ne, důležité je pouze, aby byly uvolněné a pánev aby při tom byla ve správném postavení. Totéž platí i pro trup, krk, hlavu a horní končetiny - mají být volné (a klidně se nezávisle mohou věnovat jiným činnostem či cvikům - chvílemi např. můžeme bříšky prstů přiloženými do oblasti třísel navnitř od předních kyčelních trnů kontrolovat, že svaly v té oblasti střídavě mírně zapínají a povolují).
  4. I samotná pánev má cvičit uvolněně, bez zbytného napětí.
  5. Na ploše pomyslného trojúhelníku tvořeného předními kyčelními trny a stydkou sponou si místo mističky s vodou představíme ciferník hodin nebo ještě lépe ,,balancovník" s nakresleným ciferníkem. Na stydké sponě je šestka, směrem k pupku dvanáctka.
  6. Zvolna překlopíme pánev tak, aby kulička balancovíku pomalu doputovala na šestku. V této poloze můžeme i chvilku zůstat a uvědomit si, co cítíme. Pokud je někde nějaké napětí, necháme jej odplynout. To platí i pro ostatní polohy.
  7. Následně pomalu a bez úsilí překlopíme pánev tak, aby pomyslná kulička putovala na dvanáctku (od stydké spony trochu směrem k pupku).
  8. Zpočátku cvičíme pouze tento směr (na šestku, na dvanáctku, opět na šestku, opět na dvanáctku atd.) - dokud jej nezvládneme bez napětí.
  9. Později zařadím i překlápění ze trojky na devítku a zpět (to už je o něco těžší).
  10. V dalším kroku šikmé směry mezi tím (z 1 na 7, z 2 na 8, ze 4 na 10 a z 5 na 11 - vždy i zpět).
  11. Pak můžeme pánví kroužit (,,kulička" bude kroužit po obvodu balancovníku - ciferníku).
  12. A můžeme dělat i ležaté osmičky (,,kulička" opisuje osmičky podobně jako je opisují oči v ,,ano, ne, možná, nekonečno) - zkusme tyto osmičky dělat kolem různých os (kolem osy 6-12, 3-9, 1-7, atd.)
  13. Každou část cviku, kterou zvládneme vleže na zádech, můžeme zkoušet i ve stoje - jsou to miniaturní pohyby, které ideálně nejsou zvenku ani vidět, takže k tomu můžeme využít i chvíle čekání na autobus.

IČO: 74160621 | E-mail: FotoJen@fotojen.cz | SMS: 608 281 831 | Jabber/XMPP: Lechy@member.fsf.org | IRC: FotoJen@irc.libera.chat

| | FotoJen na Firmy.cz

Ověřit/registrovat doménu
www.